مولتی آگهی – ریپورتاژ آگهی
 مولتی آگهی – ریپورتاژ آگهی
سرویس کولر گازی

دستگاه داکت اسپلیت

 داکت اسپلیت چیست..؟!

استفاده از دستگاه‌ های سرمایشی و گرمایشی در فصول مختلف سال و حتی ماه‌ ها ، متغیر است . اخیرا بسیاری از مردم در منزل و یا محل کار خود ، برای ایجاد سیستم‌ های سرمایشی و گرمایشی جهت گرم یا خنک کردن فضا ، به استفاده از دستگاه داکت اسپلیت ‌ها روی آورده ‌اند .
میزان سرمایش و گرمایش ایجاد شده ، توسط این دستگاه داکت اسپلیت ، نسبت به سایر دستگاه‌ ها مناسب ‌تر است چرا که می ‌توان سردی و گرمی محیط مورد نظر را در کوتاه ‌ترین زمان ممکن ، توسط این دستگاه تامین کرد.

دستگاه داکت اسپلیت
دستگاه داکت اسپلیت

شیوه عمکلرد داکت اسپلیت چگونه است؟

عملکرد دستگاه داکت اسپلیت ‌ها هنگام استفاده به عنوان دستگاه سرمایشی ، درست مانند کولر های گازی است و توسط فرآیند هایی مانند چگالش و… به خنک کردن هوای محیط می ‌پردازند ، و توسط دمنده‌ های پرقدرت ، هوای خنک شده را به محیط اطراف ، هدایت می‌ کند ، و هنگام استفاده به عنوان دستگاه گرمایشی ، عملکردی مانند شوفاژ دارد که در این حالت ، دستگاه هوای محیط را وارد کانال ‌هایی کرده و آن را در مجاورت با لوله‌ های مسی آب گرم قرار می ‌دهد و بدین ترتیب سبب گرم شدن هوای در حال عبور می‌ شود و بعد از آن توسط دمنده‌ های تعبیه شده دستگاه ، هوای گرم به داخل محل مورد نظر انتقال می ‌یابد.

 شکل ظاهری داکت اسپلیت

این اسپلیت ‌ها دو تیکه هستند ، یک بخش از آن خارج محیط و بخش دیگر آن داخل محل مورد نظر ( محیط کار ، منزل و… ) قرار می ‌گیرد.
فاصله‌ی بین دو بخش داخلی و خارجی در ( اسپلیت ‌ها ) باید نهایتا ۶ متر باشد و این موضوع بسیار مهم است ، و در غیر این صورت ، کاهش کارایی دستگاه رخ خواهد داد ، اما در داکت اسپلیت‌ ها این مسئله بهبود یافته است و حتی می ‌توان بخش داخلی و خارجی را بدون افت کارایی با ۱۵ متر فاصله هم استفاده کرد.

از این رو می‌ توان نتیجه گرفت که دستگاه داکت اسپلیت ها بهینه ‌تر در مصرف انرژی ، و از نظر کارایی بهتر از اسپلیت‌ های معمولی عمل می‌ کنند و احتمال می ‌رود که به زودی جای خود را در تمامی مکان ‌ها باز خواهد کرد ، باید توجه کرد که استفاده از این داکت اسپلیت‌ ها علاوه بر کاهش هزینه نسبت به سایر دستگاه‌ ها در محیط ‌های مسکونی و اداری بسیار مقرون به صرفه بوده و در دراز مدت ، هزینه‌ های مصرف انرژی و اتلاف آن را به طور چشم‌گیری کاهش می‌ دهد.

از دیگر مزیت. ‌های آن می ‌توان به استفاده دوباره از هوای برگشتی جهت افزایش کارایی و مصرف بهینه انرژی از همین طریق اشاره کرد ، از آن جایی که هوایی که در جریان است ، از هوایی که ثابت و ساکن است تمیز تر و پاکیزه‌ تر است ، همیشه پیشنهاد می‌ شود در زمان رانندگی شیشه اتومبیل کمی پایین کشیده شود تا تبادل هوا ، صورت گیرد.
این مسئله در مورد دستگاه داکت اسپلیت ‌ها هم صدق می ‌کند ، این دستگاه ‌ها هوای خنک و مطبوع را به محیط تزریق می ‌کند و از طرفی دیگر هوای گرم و کثیف را به خارج محیط انتقال می ‌دهد تا تبادل هوای مناسبی ایجاد کند ، این فرآیند حتی نقش بسیار مهمی در سلامت و تندرستی افراد دارد.

 داکت اسپلیت
داکت اسپلیت

 تعمیر داکت اسپلیت

دستگاه داکت اسپلیت‌ ها نیز همانند سایر دستگاه ‌ها در بازه‌ی زمانی مشخص ، به سرویس و تعمیر نیاز دارند ، اگر توسط سرویس کار ماهر ، تعمیر و سرویس شوند ، طول عمرشان افزایش می ‌یابد و بازدهی بیشتری دارد ، حتی از بروز خرابی و مشکل در مدت زمان کوتاه جلوگیری می‌ شود گرچه با قطعیت نمی ‌توان در این مورد آخر نظر داد اما امکان خرابی دستگاه را به حداقل میزان ممکن می ‌رساند.
سرویس داکت اسپلیت ‌ها توسط سرویس کار با تجربه ، معمولا با برسی و باز کردن روزنه‌ های موجود در کانال‌ های دستگاه داکت اسپلیت آغاز می ‌شود و سپس لوله‌ های مسی مابین کندانسور و هواساز دستگاه جهت عدم وجود نشت در لوله ادامه می‌ یابد و پس از تمیز کردن و برسی کمپرسور ، سرویس داکت اسپلیت به اتمام می ‌رسد.
این سرویس باید هر شش ماه یکبار پیش از راه‌ اندازی در فصل‌ های مختلف سال ، انجام شود تا دستگاه بهترین کار کرد خود را داشته باشد ، معمولا بخش‌ های کندانسور ( همان یونیت خارجی که شامل لوله کشی ، کمپرسور و… می ‌باشد ) و هواسازِ (همان یونیت داخلی که شامل فن ، فیلتر و برد اصلی و… می‌ باشد ) دستگاه داکت اسپلیت به تعمیر احتیاج پیدا می ‌کند و به راحتی قابل تعمیر هستند البته این کار باید حتما توسط متخصصان حرفه‌ ای تعمیر ، سرویس و آزمایش شود.

نگهداری درست داکت اسپلیت

نگهداری و تعمیر درست و منظم داکت اسپلیت برای طول عمر بیشتر و سالم ماندن دستگاه بسیار مهم و حیاتی است ، مخصوصا در برخی کشور ها که دارای آب و هوای گرم و در برخی مناطق که آب و هوای مرطوبی دارند.
استفاده درست و نگهداری داکت اسپلیت نه تنها یک انتخاب نبوده بلکه ضرورت دارد و نادیده گرفتن و عدم توجه به سیستم ممکن است سبب بروز خرابی و ایجاد مشکل در دستگاه شود.

 شست و شوی داکت اسپلیت‌ ها

چگونه بوی نامطبوع داکت اسپیلت را از بین ببریم؟

هنگام استفاده از دستگاه داکت اسپلیت ‌ها ممکن است بوی نامطبوعی در هوای اطراف ایجاد شود ، و برای رفع آن باید فیلتر دستگاه را شستشو داد یا تعویض نمود ، و در مواردی ممکن است برسی کندانسور لازم شود تا حیوانات کوچک و برخی حشرات در آن نمرده باشند.
در هر صورت باید هر چند وقت یکبار شستشو توسط سرویس‌کار حرفه ‌ای انجام شود و نکته مهم آن است که قبل از شست و شو داکت اسپلیت به برق وصل نباشد و از طرفی به قطعات دیگر دستگاه آسیبی وارد نشود.
شستشوی داکت اسپلیت و تمیز کردن کانال هوای آن تاثیر قابل توجهی روی کیفیت هوای داخل محیط دارد ، مثلا تمیز کردن اجزای مختلف سیستم‌ های گرما و سرمایش مانند ( کویل ‌های خنک کننده ، مبدل‌ های حرارتی ، فن‌ ها و… ) کارایی سیستم را بهبود می‌ بخشد و سیستم شما را در جهت داشتن عمری مفید و صرفه‌جویی در هزینه ‌ها و مصرف انرژی ، یاری می ‌کند.
با انتقال یافتن هوا به داخل خانه ، گرده ، گرد و غبار و مواد حساسیت‌زا که در مجازی جمع شده‌ اند به محیط زندگی منتقل می‌ شوند و می ‌توانند سبب تشدید علائم آلرژی و آسم در بین ساکنان محیط شود‌ از این رو شست و شوی دستگاه داکت اسپلیت علاوه بر بهبود در عملکرد و راندمان در گرمایش و سرمایش ، به کمتر شدن آلاینده‌ ها در محیط کمک ویژه ‌ای می ‌کند.

کولر گازی
کولر گازی

خرید داکت اسپلیت در کرج با کدام برند..؟!

برند های بسیاری از داکت اسپلیت ‌ها در بازار ایران هستند اما جهت آشنایی با مهم‌ ترین و بهترین ‌شان بهتر است به تعمیر کاران حرفه‌ ای و متخصص که تجربه‌ ی بالایی در تعمیر و سرویس انواع داکت اسپلیت ‌ها دارند مراجعه شود ، از این رو هم با برندی خوب و مناسب آشنا شده ‌اید و هم سرویس کاری حرفه‌ ای برای تعمیر در سریع ‌ترین زمان و نصب دقیق داکت اسپلیت آینده‌ تان یافته ‌اید.

انواع داکت اسپلیت

انواع گوناگونی از داکت اسپلیت با برند هایی متفاوت ساخته و به فروش می ‌رسد ، داکت اسپلیت کانالی و کم مصرف اینورتر دو نمونه از مدل‌ های آن هستند ، مدل کم مصرف آن بدین شکل است که با کاهش دمای محیط ، دور کمپرسور کاهش و با افزایش دمای محیط ، دور کمپرسور افزایش می ‌یابد و برای جلوگیری از هزینه ‌های مصرف برق که دارای رده انرژی  Aهستند استفاده می ‌شود.
بین مدل ‌های داکت اسپلیت ‌ها تفاوت‌ های بسیاری وجود دارد ، مثلا در داکت اسپلیت معمولی ( کانالی ) و اینورتر ، سرعت متغیر آن از جمله تفاوت‌ های برجسته آن ها به شمار می ‌رود ، و گرمایش و سرمایش دستگاه داکت اسپلیت اینورتر بهتر است و حتی سر و صدای کمتری و قمت مناسب ‌تری نسبت به دستگاه داکت اسپلیت معمولی دارد

تعمیر داکت اسپلیت در کرج

در مواقعی که دستگاه داکت اسپلیت شما احتیاج به تعمیر ، سرویس ، و… داشته باشد لازم است این کار را به تعمیر کار دستگاه داکت اسپلیت متخصص و حرفه ‌ای بسپارید چرا که شدت حساس بودن قطعات و میزان اتصالات دستگاه ، و یا عدم آشنایی یا شناخت اجزای مختلف آن ممکن است باعث ایجاد خسارات و صدمات جبران ناپذیری گردد ، پس توصیه می‌ کنیم علاوه بر سرویس منظم ( هر شش ماه یک‌بار ) ، در مواقع بروز مشکل و خرابی دستگاه از تعمیر کاران زبده و ماهر استفاده کنید تا با بهترین کیفیت ، در سریع ‌ترین زمان و در تمامی مناطق مورد نظرتان داکت اسپلیت شما تعمیر شود و دیگر نیازی به هزینه‌ های سنگین تعمیر و یا تعویض کلی قطعات یا دستگاه ، پیدا نشود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *