مولتی آگهی – ریپورتاژ آگهی
تماس بگیرید
شماره آگهی: 9319
 مولتی آگهی – ریپورتاژ آگهی

توضیحات آگهی

بیماری های ریوی

برای درک بیماری های ریوی و عواقب آن، باید بدانید ریه ها چگونه کار می کنند. وقتی نفس می ‌کشید، هوا به کیسه‌ های هوایی کوچک – آلوئول ‌ها – داخل ریه ‌های شما وارد می ‌شود. از آن جا، اکسیژن وارد جریان خون شما می شود، جایی که به قلب، بافت ها و سایر اندام ها منتقل می شود. هر چیزی که باعث مشکل در تنفس شود بر سطح اکسیژن بدن شما نیز تأثیر می گذارد.

اکثر بیماری های ریوی را می توان به یک یا ترکیبی از سه دسته طبقه بندی کرد:

بیماری‌ های گردش خون ریه: این بیماری ‌ها بر رگ ‌های خونی ریه‌ ها و نحوه گردش اکسیژن به سایر اندام‌ های بدن تأثیر می‌ گذارند.

بیماری های بافت ریه: هر بیماری که باعث ایجاد زخم یا التهاب در بافت های ریه شما شود که از عملکرد صحیح ریه های شما جلوگیری می کند.

بیماری های راه هوایی: این شرایط بر راه های هوایی شما تأثیر می گذارد و باعث مشکل در تنفس می شود. آسم یکی از شایع ترین بیماری های راه هوایی در سراسر جهان است.

بیماری های ریوی
بیماری های ریوی

سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. در سال 2018، گزارش WHO³ تخمین زد که حداقل 18.1 میلیون مورد جدید سرطان و 9.6 میلیون مرگ ناشی از سرطان در آن سال وجود خواهد داشت. سرطان ریه شایع ترین نوع سرطان تشخیص داده شده در مردان و زنان در مجموع و علت شماره یک مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. این گزارش پیش ‌بینی می ‌کند که سرطان ریه مسئول حدود یک مورد از هر پنج مرگ ناشی از سرطان در جهان است.

انواع مختلف بیماری های ریوی

چندین دسته مختلف از بیماری های ریوی وجود دارد. اکثر آن ها به یکی از انواع بالا طبقه بندی می شوند، اما برخی شرایط پیچیده تر ممکن است در بیش از یک دسته قرار گیرند. برخی از شایع ترین بیماری های ریوی امروزه عبارت اند از:

بیماری های انسدادی ریه

بیماری ‌های انسدادی ریه بر میزان جریان هوای ورودی و خروجی آلوئول ‌ها، کیسه‌ های هوایی کوچک در ریه‌ ها تأثیر می ‌گذارند. آلوئول های شما مسئول دریافت اکسیژن از هوای استنشاقی از ریه ها به خون شما هستند. هنگامی که آلوئول شما نادرست عمل می کند، این بر میزان اکسیژن انتقال یافته به خون شما تأثیر می گذارد.

بیماری های انسدادی ریه عبارت اند از:

بیماری مزمن انسدادی ریه  باعث می شود لوله های برونش (که هوا از طریق آن ها به داخل و خارج از ریه های شما جریان دارد) ملتهب شوند. این التهاب همچنین به آلوئول ها آسیب می رساند، باعث ایجاد مخاط اضافی می شود و راه های هوایی شما را ضخیم می کند، که همگی باعث انسداد جریان هوا می شوند. دو نوع COPD وجود دارد:

الف) آمفیزم

ب) برونشیت انسدادی مزمن.

 شایع ترین علت COPD سیگار کشیدن طولانی مدت است. علائم عبارت اند از: سفتی قفسه سینه، خس خس سینه، مشکل در تنفس، و سرفه با خلط اضافی. COPD یک وضعیت پیشرونده است که با گذشت زمان بدتر می شود. در حالی که در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد، چندین گزینه درمانی علائم را قابل کنترل تر می کند.

آسم شایع ترین بیماری ریوی

 آسم یک بیماری التهابی مزمن ریوی است که باعث انقباض راه های هوایی و دشوار شدن تنفس می شود. شایع ترین علائم آسم عبارت اند از سرفه، خس خس سینه، تنگی قفسه سینه و تنگی نفس. علت اصلی آن مشخص نیست، اما آسم با ژنتیک، آلرژن ‌ها، آلودگی هوا، سایر محرک‌ ها و عوامل محیطی مرتبط است.

 افراد مبتلا به آسم گزارش می دهند که احساس می کنند هنگام نفس کشیدن نمی توانند هوای کافی دریافت کنند، اگرچه انقباض راه هوایی باعث مشکل در بازدم می شود، بنابراین ریه ها از هوای باقی مانده پر می شود و تنفس یا بیرون را سخت می کند. علائم آسم می تواند توسط دود، آلودگی هوا، آلرژن ها یا استرس های داخلی ایجاد شود. در برخی موارد، آسم یک بیماری مادام العمر بدون درمان است. درمان شامل درمان التهاب و مدیریت محرک ها برای جلوگیری از حوادث مکرر آسم است.

درمان بیماری های ریوی
درمان بیماری های ریوی

فیبروز کیستیک

فیبروز کیستیک یک بیماری ژنتیکی پیشرونده است که بر ریه ها و بخش های دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. این باعث ایجاد مخاط غلیظ و چسبنده در ریه ها و دستگاه گوارش شما می شود و باعث انسداد می شود که منجر به عفونت می شود. علائم فیبروز کیستیک شامل خس خس سینه، عفونت های مکرر قفسه سینه، مشکل در تنفس و رشد آهسته است.

بیماری های ریوی محدود کننده

بیماری‌ های محدودکننده ریه  بر حجم هوایی که ریه‌ ها می ‌توانند در خود نگه دارند، تأثیر می‌ گذارند. آن ها را می توان به بیماری های ریوی درونی و بیرونی طبقه بندی کرد. علائم معمولاً شامل خس خس سینه، تنگی نفس، درد قفسه سینه و سرفه است.

بیماری های ریوی ذاتی

بیماری ‌های ذاتی ریه، اختلالات ریوی هستند که باعث ایجاد زخم و التهاب در آلوئول ‌ها و بافت ‌های ریه می ‌شوند و دریافت اکسیژن کافی را برای بدن سخت می ‌کنند. بیش از 200 نوع از اختلالات ریوی در این دسته قرار می گیرند. برخی از رایج ترین بیماری های ریوی ذاتی عبارت اند از:

سیلیکوزیس مزمن

 ناشی از مواجهه طولانی مدت با سیلیس است که عمدتاً در افرادی که در صنایع ساختمانی و معدنی کار می کنند دیده می شود. استنشاق گرد و غبار سیلیس باعث التهاب در ریه ها می شود که منجر به ایجاد اسکار می شود.

پنومونیت با حساسیت بیش از حد

 این بیماری یکی از شاخه های بیماری های ریوی می باشد که  ناشی از قرار گرفتن مکرر در معرض آلرژن ها، منجر به واکنش ایمنی می شود که باعث التهاب آلوئول 8 می شود که تنفس را دشوار می کند.

بیماری سیاه ریه

یکی دیگر از شاخه های بیماری های ریوی این بیماری می باشد که همچنین به عنوان پنوموکونیوز کارگر زغال سنگ نیز شناخته می شود. این در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض زغال سنگ و گرد و غبار زغال سنگ ایجاد می شود.

فیبروز ریوی ایدیوپاتیک

 نتیجه آسیب سلول های ریه است که منجر به بیماری مزمن ریوی که همان بیماری های ریوی است می شود که بیشتر در افراد مسن تر می باشد. با گذشت زمان، بافت ریه زخمی، سفت و بسیار ضخیم می شود که به عنوان فیبروز شناخته می شود. هیچ علت شناخته شده ای وجود ندارد، اما سیگاری های معمولی در معرض خطر بیشتری هستند.

سارکوئیدوز

 سلول ‌های سیستم ایمنی جمع می ‌شوند و گرانولوم ‌ها (ندول ‌های کوچک) را در نواحی مختلف بدن، معمولاً ریه ‌ها، تشکیل می ‌دهند. همچنین می تواند باعث ایجاد زخم در بافت ریه شود و گردش اکسیژن را برای ریه ها دشوار کند.

آزبستوز

در اثر قرار گرفتن زیاد در معرض گرد و غبار آزبست، ایجاد التهاب و افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و سایر انواع سرطان ها را دارد. افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند کارگران ساختمانی و کشتیرانی هستند که بیشترین احتمال مواجهه با آزبست را در صنایع خود دارند. استفاده از آزبست در تولید و ساخت و ساز به اندازه گذشته رایج نیست، اما هنوز در معرض احتمالی پروژه های نوسازی و تخریب وجود دارد.

بیماری های ریوی خارجی

بیماری ‌های ریوی در این دسته به دلیل شرایطی ایجاد می ‌شوند که از قسمت دیگری از بدن شروع می‌ شوند اما بر توانایی ریه ‌ها در حرکت هوا تأثیر می‌ گذارند. مثال ها عبارت اند از:

اختلالات عصبی عضلانی، به عنوان مثال، فلج اطفال و دیستروفی عضلانی

شرایط اسکلتی، به عنوان مثال، اسپوندیلیت آنکیلوزان

بیماری های عصبی، به عنوان مثال، مولتیپل اسکلروزیس

چاقی نیز به دلیل تأثیر وزن بر حرکت قفسه سینه، به عنوان یکی از علل بیماری ریوی خارجی شناخته شده است. تحرک محدود ماهیچه های تنفسی و دیواره قفسه سینه معمولاً یک عامل در بیماری های ریوی خارجی است. آن ها با بیماری های ذاتی ریه، که به دلیل مشکلات درون خود ریه ها ایجاد می شوند، متفاوت هستند.

علائم بیماری های ریوی
علائم بیماری های ریوی

سایر بیماری های ریوی

سایر بیماری های ریوی مزمن عبارت اند از:

فشار خون ریوی

 زمانی اتفاق می‌افتد که فشار رگ ‌های خونی که از قلب به ریه‌ ها می ‌رود بسیار زیاد است و باعث تنگ شدن شریان ‌های ریه می ‌شود. رگ ‌های منقبض شده، گردش خون را با مشکل مواجه می‌ کنند و میزان اکسیژن خون را کاهش می ‌دهند. علائم شامل مشکل در تنفس، خستگی، درد قفسه سینه و تپش قلب است.

آمبولی ریه

 ایجاد ناگهانی یک یا چند لخته در شریان‌های ریه می باشد. لخته یا آمبولی معمولاً در جریان خون از قسمت دیگری از بدن به ریه‌ ها رفته و باعث انسداد می‌ شود. انسداد ناشی از لخته باعث کاهش جریان خون در ریه ها می شود و در نتیجه سطح اکسیژن در ریه ها و در نهایت سایر قسمت های بدن پایین می آید. این می تواند به بافت ریه اطراف آسیب برساند و جای زخم را به جای بگذارد.

برونشکتازی

برونش های شما را تحت تأثیر قرار می دهد که همان راه های هوایی بزرگتر که مسئول عبور هوا به داخل و خارج از ریه ها هستند، می باشد. برونشکتازی باعث ضخیم شدن برونش ها و ملتهب و گشاد شدن آن ها می شود و از عملکرد صحیح آن ها جلوگیری می کند. این وضعیت همچنین از پاکسازی مخاط راه‌ های هوایی جلوگیری می‌کند و به باکتری ‌ها اجازه رشد می ‌دهد که منجر به عفونت ‌های مکرر و مزمن ریه می ‌شود. اگر درمان نشود، می تواند منجر به عوارضی مانند نارسایی تنفسی یا قلبی شود.

سرطان ریه

 به دلیل رشد کنترل نشده انواع خاصی از سلول ها در ریه ها ایجاد می شود. این سلول ها معمولاً به سرعت و بدون محدودیت تکثیر می شوند و حتی ممکن است به سایر اندام های بدن شما سرایت کنند. در برخی موارد، سلول‌ های سرطانی از قسمت ‌های دیگر بدن شما منشأ می ‌گیرند و به ریه ‌ها گسترش می ‌یابند.

 سرطان ریه را می توان به دو نوع تقسیم کرد:

الف)  سلول کوچک

ب) سلول غیر کوچک

با سرطان سلول کوچک، سلول های سرطانی به سرعت پخش می شوند. سرطان ‌های ریه سلول ‌های غیرکوچک آهسته ‌تر گسترش می‌یابند و معمولاً قابل کنترل‌تر هستند. تحقیقات نشان می دهد که سیگار عامل اصلی سرطان ریه است. تماس مداوم با دود سیگار می تواند خطر ابتلا به بیماری های ریوی از جمله سرطان را افزایش دهد.

جمع بندی

بیماری مزمن ریه یک اصطلاح پزشکی عمومی است که شرایط طولانی مدت مختلفی را در بر می گیرد که بر ریه های شما تأثیر می گذارد و از عملکرد طبیعی آن ها جلوگیری می کند. این بیماری‌ها می ‌توانند بر نحوه تنفس، رگ ‌های خونی و بافت ‌های ریه ‌ها و نحوه گردش اکسیژن در ریه ‌ها تأثیر بگذارند.

دیدگاه خود را بیان کنید

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بیماری های ریوی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *