مولتی آگهی – ریپورتاژ آگهی
تماس بگیرید
شماره آگهی: 9335
 مولتی آگهی – ریپورتاژ آگهی

توضیحات آگهی

اگرچه اغلب بیماری های پوستی از لایه های پوست سرچشمه می گیرند، اما چنین ناهنجاری هایی نیز از عوامل مهم در تشخیص انواع بیماری های داخلی هستند. حقیقتی در این باور وجود دارد که پوست منعکس کننده سلامت درونی فرد است. اغلب، دید و در دسترس بودن پوست آن را به اولین عضو بدن تبدیل می کند که علائم قابل تشخیص بیماری زمینه ای را نشان می دهد.

بیماری های پوستی

پوست نیز مانند سایر بافت ها تحت تأثیر انواع تغییرات پاتولوژیک از جمله فرآیند های ارثی، التهابی، خوش خیم و بدخیم (نئوپلاستیک)، غدد درون ریز، هورمونی، تروماتیک و دژنراتیو قرار می گیرد. احساسات بر سلامت پوست نیز تاثیر می گذارد. واکنش پوست به این بیماری ها و اختلالات از بسیاری جهات با سایر بافت ها متفاوت است.

بیماری های پوستی
بیماری های پوستی

التهاب های پوستی

بیماری های پوستی نسبتا کمی وجود دارد که التهاب، از جمله پاسخ به آسیب فیزیکی (مانند آفتاب سوختگی)، آلرژی، و عفونت ها (مانند کورک و تبخال) در آنها نقشی نداشته باشد. حتی ضایعات سرطانی پوست اغلب درجاتی از پاسخ التهابی را نشان می دهند. التهاب معمولاً نتیجه انتشار واسطه های شیمیایی در پوست است. این واسطه ها شامل هیستامین است که در حالت از پیش ساخته شده در پوست ذخیره می شوند.

مهمترین ویژگی های التهاب عبارتند از قرمزی، ناشی از گشاد شدن رگ های خونی می باشد. التهاب شدید ممکن است گهگاه منجر به تشکیل تاول شود که ناشی از اثرات آنزیم های آزاد شده از سلول های التهابی می باشد.

بیماری های پوستی چند نوع هستند؟

پوست شما زره بدن شماست و از آن در برابر نیرو های مضر محیطی محافظت می کند. اما گاهی اوقات ویروس ها، باکتری ها یا قارچ ها به پوست نفوذ کرده و باعث عفونت می شوند. به این عفونت ها بیماری های پوستی مسری می گویند. در ادامه با أنواع بیماری های پوستی آشنا می شویم.

 اگزما چیست؟

اگزما به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود و از شایع ترین بیماری های پوستی است که می تواند هر فردی را در هر سنی درگیر کند. علائم و نشانه های اگزما شامل لکه های قرمز خشک، خارش دار و پوسته پوسته است. در موارد شدید، علائم می تواند دردناک شده و منجر به تاول و ضخیم شدن پوست شود. اگزما اغلب یک وضعیت تکراری است که می تواند منجر به زخم شود.

زرد زخم چیست؟

یک عفونت پوستی مسری است که توسط باکتری هایی ایجاد می شوند که اغلب بیماری های پوستی را به وجود می آورند . این باکتری ها می توانند به طور بی ضرر روی سطح پوست و همچنین در بینی افراد زندگی کنند.

چگونه به زرد زخم مبتلا می شوید؟

زرد زخم معمولاً با لمس زخم ها یا مخاط بینی یا گلو یک فرد آلوده منتقل می شود. اگر بریدگی، خراش، نیش حشرات یا سایر شکستگی ‌های پوستی دارید و سپس با باکتری ‌های استافیلوکوک یا استرپتوکوک در تماس هستید، احتمال ابتلا به زرد زخم بیشتر است.

علائم و نشانه ها

اگر یکی از  بیماری های پوستی را طولانی مدت مثل اگزما دارید، احتمال ابتلا به زرد زخم نیز بیشتر است. اگر زرد زخم دارید، پوست شروع به خارش بیشتر می کند و قرمز می ‌شود.

درمان بیماری پوستی
درمان بیماری پوستی

گال چیست؟

گال یکی از بیماری های پوستی است که زمانی رخ می دهد که کنه های میکروسکوپی به لایه بیرونی پوست فرو می روند و تخم می گذارند. گال توسط کنه‌ای به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می ‌شود.

گال مسری است و از طریق تماس نزدیک گسترش می یابد. این می تواند هر کسی را مبتلا کند، اما در میان افرادی که در محله های نزدیک زندگی می کنند، مانند کسانی که در خوابگاه ها، خانه های سالمندان یا زندان ها هستند، شایع است.

علائم و نشانه های گال

گال معمولاً باعث خارش شدید می‌شود که می ‌تواند در شب بد تر شود و به طور بالقوه آنقدر مداوم باشد که شما را از خوابیدن باز دارد. این خارش اولین و شایع ترین علامت گال است.

گال می ‌تواند در هر جایی از بدن رخ دهد از جمله: دست‌ها (مخصوصاً در پوست بین انگشتان و اطراف ناخن)، زیر بغل، آرنج، مچ دست و مناطقی از پوست که معمولاً با لباس پوشانده می ‌شود. مانند تیغه های شانه، ناحیه کشاله ران،  ناحیه اطراف خط کمربند و باسن. پوستی که با جواهراتی مانند ساعت، دستبند یا انگشتر پوشانده شده است نیز اغلب تحت تاثیر قرار می گیرد.

درمان گال

خط اول درمان گال به عنوان یکی از بیماری های پوستی ، کرم پوستی تجویزی است که شب ها استفاده می شود و صبح شسته می شود. در حالی که این درمان برای از بین بردن گال ضروری است، درمان های خانگی می توانند به کنترل و جلوگیری از گسترش آن کمک کنند.

زونا چیست؟

زونا یکی از بیماری های پوستی  دردناک است که می تواند در هر جایی از بدن بیمار ظاهر شود، اما به احتمال زیاد به صورت یک خط تاول در دو طرف بالا تنه یا یک طرف صورت ظاهر می شود. زونا می تواند منجر به عوارض جدی برای سلامتی شود، از جمله نورالژی پس از تبخال (PHN) – وضعیتی که باعث درد شدید و سوزش می شود که می تواند تا مدت ها پس از بهبودی زونا ادامه یابد. هر چه سن بیمار در هنگام ابتلا به زونا بیشتر باشد، احتمال ابتلای او به PHNبیشتر است.

علائم زونا

علائم قابل مشاهده زونا معمولاً در ناحیه متمرکزی از بدن، چه در صورت و چه روی تنه ظاهر می شود. درد زونا معمولا اولین علامت این بیماری های پوستی است. در ادامه تعدادی از شایع ترین علائم و نشانه های زونا آورده شده است.

الف) درد و خارش

ب) سوزش، بی حسی یا سوزن سوزن شدن

پ) حساسیت به نور و لمس

ت) جوش قرمز و تاول های پر از مایع

چه چیزی باعث زونا می شود؟

علل اولیه زونا شامل قرار گرفتن در معرض ویروس واریسلا زوستر است – این همان ویروسی است که باعث آبله مرغان می شود. هر بیماری که قبلا آبله مرغان داشته باشد ممکن است به زونا مبتلا شود. هنگامی که یک بیمار از ابتلا به آبله مرغان بهبود می یابد، ویروس وارد سیستم عصبی او می شود و سال ها خاموش می ماند. در برخی مواقع، این  ویروس بیماری های پوستی ممکن است دوباره فعال شود و از طریق مسیر های عصبی به پوست برود و زونا ایجاد کند.

زونا چقدر طول می کشد؟

اکثر موارد زونا بین 3 تا 5 هفته طول می کشد و از یک الگوی ثابت درد و بهبودی پیروی می کند. مراحل زونا برای بیمارانی که سیستم ایمنی سالمی دارند، تاول ‌ها طی 7 تا 10 روز از بین می‌روند و درد ممکن است در عرض 1 تا 2 ماه متوقف شود.

 اولین علامت این بیماری های پوستی اغلب احساس سوزش یا درد سوزن سوزن شدن است، اما ممکن است شامل بی حسی یا خارش در یک طرف بدن نیز باشد. تقریباً یک هفته تا 10 روز پس از ظاهر شدن تاول ها، خشک می شوند و پوسته پوسته می شوند. پس از این، پوسته ها ظرف چند هفته از این چرخه کامل پاک می شوند.

چه درمان هایی برای زونا موجود است؟

درمان زونا ممکن است شامل دارو های ضد ویروسی برای بیماری های پوستی مانند آسیکلوویر، فامسیکلوویر یا والاسیکلوویر باشد. برای درمان علائم مرتبط با درد ناشی از زونا، متخصص پوست ما همچنین ممکن است به شما توصیه کند که از دارو های بدون نسخه از جمله استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. اگر درد شدید دارید، کورتیکواستروئید یا نوع دارویی دیگری که التهاب را کاهش می دهد، ممکن است تجویز شود.

اکنه چیست؟

آکنه التهاب پوستی است که باعث ایجاد جوش های سر سیاه، سر سفید و لکه های قرمز می شود که معمولاً به آنها «جوش» یا «زیت» می گویند. شایع ترین نوع این بیماری های پوستی ، آکنه ولگاریس می باشد.

 

علائم و عوارض این بیماری های پوستی

علائم آکنه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این علائم عبارت اند از :

جوش های سر سیاه (لکه های سیاه به اندازه سر سوزن) درست روی سطح پوست شما باز می شوند (سطحی) و جای زخم باقی نمی گذارند.

آکنه عمیق اغلب در پشت و قفسه سینه ظاهر می شود. معمولاً سخت ترین نوع آکنه برای درمان است و ممکن است جای زخم باقی بگذارد. آکنه عمیق شامل پوسچول و کیست است که هر دو می توانند روی سطح پوست ظاهر شوند. با این حال، برخی در عمق لایه های پوست هستند. در صورت ترکیدن، چرک آزاد شده باعث ایجاد ضایعات بیشتری می شود.

درمان و پیشگیری

درمان های زیادی برای این بیماری های پوستی وجود دارد و برخی افراد ممکن است به بیش از یک محصول نیاز داشته باشند. درمان شما به نوع، محل و شدت آکنه شما بستگی دارد. از آنجایی که بالغ شدن ضایعات آکنه چند ماه طول می ‌کشد، بسیاری از این درمان‌ها به ۲ تا ۳ ماه زمان نیاز دارند تا بتوانید در مورد اثر بخشی آن ها قضاوت کنید.

بیماری پوستی
بیماری پوستی

جمع بندی

بسیاری از بیماری های پوستی باعث خارش، خشکی پوست یا بثورات پوستی می شوند. اغلب، شما می توانید این علائم را با دارو، مراقبت مناسب از پوست و تغییر سبک زندگی کنترل کنید. با این حال، درمان می تواند علائم را کاهش دهد و حتی ممکن است آنها را برای ماه ها در یک زمان دور نگه دارد. همچنین، به یاد داشته باشید که پوست خود را برای هر گونه تغییر، از جمله لکه های جدید یا غیر التیام بخشی یا تغییر در خال ها بررسی کنید. اکثر سرطان های پوستی اگر به موقع تشخیص داده شوند قابل درمان هستند.

دیدگاه خود را بیان کنید

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بیماری های پوستی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *