چیلر

چیلر 

چیلر یا سرد کننده همانطور که از نامش پیداست یکی از محصولات سرمایشی به شمار می‌رود که امروزه به دلیل پایین بودن هزینه های آن در اکثر سیستم های سرمایشی از این محصول استفاده می‌شود و با دارا بودن قابلیت بالا می‌تواند برای موارد متعدد مورد استفاده قرار گیرد‌.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی انواع متفاوتی از چیلرها در بازار موجود می باشند و به دلیل دارا بودن قیمت مناسب برای سرمایش در اثر مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد در این مقاله به دنبال معرفی بیشتر چیلر هستیم به همین دلیل اگر به دنبال خرید سیستم سرمایشی با قیمت مناسب و کارایی بالا هستید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

انواع چیلرها

چیلر بر اساس کارایی و بازدهی به انواع متفاوتی تقسیم می شود که به صورت کلی می توان آنها را در دو دسته جداگانه دسته بندی نمود، به صورت کلی می توان گفت انواع چیلر ها از نظر کارکرد و عملکرد در دو دسته بندی زیر قرار می گیرند:

چیلر
چیلر
 1. چیلر تراکمی

  این محصول با استفاده از متراکم کردن بخارات عملکرد خود را انجام می دهد و بخار ها را به صورت کامل دریافت نموده و سپس آن ها را در سیستمی تراکمی به مایع تبدیل می کند. تمامی گرمای حاصل از تبدیل بخار به مایع به بیرون از مجموعه انتقال پیدا می‌کند و در نهایت سرمای حاصل از آن به داخل مجموعه رفته و باعث سرمایش بیشتر محیط می شود. چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک را می‌توان از جمله انواع چیلر تراکمی دانست.

چیلر ۳۶۰ تن تراکمی اب خنک شرکت مپنا لکوموتیو
چیلر ۳۶۰ تن تراکمی اب خنک شرکت مپنا لکوموتیو
 1. چیلر جذبی

برخلاف چیلر گرمایشی، چیلر جذبی می‌تواند از شعله مستقیم و انرژی حرارتی استفاده کند و به راحتی با جذب انرژی حرارتی آن را به انرژی سرمایی تبدیل می کند و سپس آن را به داخل مجموعه می فرستد. یکی از مزایای استفاده از چیلر جذبی به جای چیلر تراکمی را می توان صدای کمتر آن عنوان نمود که باعث می شود محصول مورد نظر از نظر عدم تولید آلودگی صوتی رده بندی بهتری داشته باشد و به هیچ عنوان باعث آلودگی صوتی در محیط نخواهد شد.

چیلر
چیلر

موارد استفاده از چیلر

هریک از چیلر های تراکمی و جذبی برای موارد مختلف استفاده در مجموعه های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد برای مثال برخی از موارد استفاده از چیلر را می توان موارد زیر دانست:

 • استفاده در منازل مسکونی: در سیستم سرمایشی منازل و خانه های مختلف معمولاً از انواع متفاوت چیلر ها استفاده می شود که باعث صرفه جویی در هزینه های ساختمان خواهد شد. برای مثال در ساختمانهای بزرگ مانند آپارتمان های چند طبقه استفاده از چیلر به عنوان سیستم سرمایشی یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به کاهش هزینه‌های موجود در ساختمان کمک فراوانی می‌کند، همچنین باعث می‌شود راندمان و بازدهی کار تا حدود زیادی بالاتر برود.
 • استفاده های دولتی: ساختمان های دولتی مختلف معمولاً دارای اندازه بزرگ هستند و به همین دلیل استفاده از چیلر در سیستم سرمایشی آنها می‌تواند به خنک شدن بخش های مختلف سیستم های دولتی کمک فراوانی می‌کند. برای مثال بیمارستان‌ها را می‌توان یکی از مکان‌‌های دولتی دانست که استفاده از چیلر به عنوان سیستم سرمایشی در داخل آنها رواج بیشماری پیدا کرده است.
 • چیلر جذبی
 • استفاده های صنعتی برای خنک کردن دستگاه: در صنایع مختلف برای خنک کردن دستگاه‌ها و همچنین هوا از انواع مختلف چیلر صنعتی استفاده می شود. برای مثال در صنایع مختلف دستگاه ها به دلیل کارکرد زیاد در طول ۲۴ ساعت روز ممکن است دچار گرما شوند که باعث سوختن موتور دستگاه و همچنین آسیب‌های جدی به دستگاه مورد نظر خواهد شد این در حالی است که استفاده از چیلر به عنوان سیستم سرمایشی در دستگاه‌ها می‌تواند تا حدود زیادی از بروز این مشکل جلوگیری نموده و باعث خنک شدن مداوم دستگاه شود. چیلرهای صنعتی معمولاً دارای اندازه بزرگتر نسبت به چیلرهای خانگی هستند و همچنین عملکرد آنها تا حدود زیادی قوی تر می باشد.
 • استفاده برای تزریق پلاستیک: چیلر ها برای تزریق پلاستیک نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در صنایع مانند درست کردن قطعات خودرو و همچنین صنعت پلاستیک سازی در ابتدا محصول مورد نظر به داخل قالب ها ریخته می شود و سپس در مرحله سرد کردن توسط چیلرها سرد می‌شود که به اینگونه چیلرها چیلر تزریق پلاستیک گفته می‌شود. به صورت کلی اگر این نوع از چیلر ها در بازار موجود نباشد، عملکرد خودروسازان و همچنین بسیاری از کارگاه های تولید وسایل پلاستیکی مختل می‌شود و باعث بالاتر رفتن زمان تولید محصول و همچنین هدر رفتن وقت و توان کارگران خواهد شد.

نحوه انتخاب چیلر

در هنگام انجام پروژه های مختلف یکی از مواردی که برای بسیاری از کارفرماها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، نحوه انتخاب چیلر در سیستم سرمایشی می باشد. برخی از کارفرما ها با توجه به قیمت پایین برخی از محصولات سعی می کنند محصول مورد نظر خود را از قیمت های پایین‌تری خریداری نمایند و به همین دلیل مجموعه خود را تا حدود زیادی زیر سوال می‌برند. این در حالی است که استفاده از چیلر و انتخاب آن با کیفیت بالاتر و همچنین مطابق با نیاز باعث می شود مدت زمان استفاده از این محصول و همچنین کیفیت عملکرد آن تا حدود زیادی بالاتر برود و به همین دلیل محصول مورد نظر در طول زمان تمامی هزینه های صرف شده برای خود را به صورت کامل جبران می کند.

برخی از مهمترین مواردی که برای انتخاب چیلر باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

 • آب و هوا: آب و هوای موجود در محیط را می‌توان یکی از مهمترین موارد برای خرید و استفاده از چیلر ها دانست برای مثال چیلری که در محیط های خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد باید با چیلر هایی که برای محیط های مرطوب و سرد مورد استفاده قرار می گیرد تفاوت داشته باشد. خرید چیلر در تهران با توجه به آب و هوای نسبتا گرم در این شهر باید در اندازه های بزرگ تر و کیفیت بالاتری انجام شود.
 • سرمای مورد نیاز: این مورد را می توان یکی دیگر از موارد مهم در هنگام انتخاب چیلر دانست برای مثال اگر برای بیمارستان و مکان های بزرگ به چیلر نیاز دارید، بدیهی است که باید چیلرهای با فشار بالاتر و قوی تر انتخاب کنید این در حالی است که در ساختمانهای کوچک تر میوانید چیلر هایی با اندازه های کوچک تر و همچنین قیمت مناسب تر مورد استفاده قرار دهید.
 • فضای مورد نظر برای نصب: در برخی از موارد در مکانهایی مانند موتورخانه نمی توان چیلر را نصب نمود و یا ساختمانها دارای موتورخانه نیستند، در این گونه موارد مکان نصب می تواند یکی از موارد مهمی باشد که باید در هنگام انتخاب چیلر مورد توجه قرار گیرد. اگر قرار است از این محصول در مکان‌هایی مانند موتورخانه استفاده شود، چیلر جذبی و چیلر تراکمی آب خنک حرف اول را می زنند در غیر اینصورت برای نصب این محصول در پشت‌بام باید از چیلر تراکمی هوا خنک استفاده شود.
 • دسترسی به قطعات یدکی: بدیهی است که چیلر به عنوان یک وسیله در هنگام استفاده های طولانی مدت و زیاد ممکن است دچار مشکلات شود و نیاز به تعمیرات داشته باشد، به همین دلیل دسترسی به قطعات یدکی آن می تواند تا حدود زیادی به کاهش هزینه ها کمک کند. برای مثال چیلر هایی که تولید داخل هستند در اکثر موارد قطعات یدکی در دسترسی دارند این در حالی است که انواع خارجی و وارداتی این محصول معمولاً در هنگام پیدا کردن قطعات یدکی مشکلاتی را برای خریداران ایجاد می کنند.

مطالب دیگر را در سایت رپورتاژ مشاهده بفرمایید.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *