باربری

باربری

باربری و حمل بار

همه ما می ‌دانیم که امروزه با توجه به گسترش شهر ها و راه ‌های جاده ‌ای فراوان، تجربه ‌های متفاوتی از جا به جایی و حمل و نقل داریم. حمل بار از جمله مسائلی است که حداقل یک بار هم که شده همه افراد با آن بر خورد داشته‌ اند.

باربری و جا به جایی یکی از دغدغه ‌های مهم بشر از گذشته تا کنون بوده است. با ورود تکنولوژی به این عرصه تغییر و تحولات مثبتی شکل گرفت؛ به‌ طوری که در حال حاضر، حمل بار و جا به جایی در تمامی نقاط جهان به آسانی امکان ‌پذیر است. در این مقاله سعی داریم هر آنچه که باید، درباره باربری بدانیم؛ پس شما را به مطالعه ادامه این مقاله دعوت می‌کنم.

عنوان ‌های گفته شده در ادامه:

 • باربری چیست؟
 • انواع باربری
 • باربری اینترنتی چگونه است؟
 • بیمه بار بری و حمل بار چگونه است؟
 • شرکت ‌های بار بری
 • سخن آخر

باربری چیست؟

تعریف بار بری به زبان ساده و کامل را می توان این گونه گفت که به هر نوع جا به ‌جایی انسان، حیوان، کالا و محصول از یک جایی به جای دیگر به طوری که تغییر موقعیت جغرافیایی اتفاق بیفتد، باربری (Transport) گفته می‌ شود.

باربری به شکل‌ های مختلفی در جهان وجود دارد. انواع حمل بار را به صورت کلی می‌ توان از چند منظر مختلف تقسیم بندی کرد؛ مثلا: از نظر نوع بار، از نظر مسیر حمل، از نظر شرکت‌ های حمل بار و وسیله نقلیه حمل کننده.

اما اگر بخواهیم به صورت جزئی‌ تر به آن بپردازیم؛ باربری با انواع وسیله بار بری (اتوبوس، موتور، سواری، چرخ، کامیون، وانت، تریلی، قطار، کشتی) و به شکل زمینی، هوایی و دریایی انجام می ‌شود. همچنین بر اساس نوع بار، گونه‌ ای باربری وجود دارد که به اتوبار مشهور است و به‌ طور خاصی اثاثیه منزل را جا به ‌جا می‌ کند.

باربری
باربری

باربری زمینی و مزایای آن

 • به گونه ‌ای از جا به جایی که در جاده و به صورت درون شهری و برون شهری و یا کشوری انجام می ‌شود را، باربری زمینی می گویند. پس حمل بار زمینی به ‌طور کلی به دو صورت داخلی (داخل کشور) و بین المللی (خارج از کشور)  تقسیم می‌ شود.

از زمان قدیم تا به امروز اکثریت مردم به صورت زمینی بار های خود را جا به جا می ‌کردند؛ بنا بر این یکی از قدیمی ترین روش های حمل بار، باربری زمینی است. به عنوان مثال در زمان قدیم که ماشین وجود نداشت مردم به وسیله حیوانات باربری انجام می ‌دادند. با ورود تکنولوژی و پیشرفت و استقبال مردم از خودرو، حمل بار سنتی جای خود را به صنعت خودرو سازی داد.

به مرور زمان توسعه باربری شکل گرفت و مردم با پرداخت مبلغی، توسط خودرو ها بار های خود را جا به جا می‌ کنند. این مدل جا به جایی ارزان ترین نوع حمل و نقل محسوب می ‌شود. از مزیت های دیگر حمل بار زمینی می‌ توان به امکان باربری به شهرستان و مناطق مختلف و روستا ها، امکان استفاده از وسایل نقلیه خصوصی مثل نیسان و امکان بار گیری و تحویل درب منزل اشاره نمود.

نوعی دیگر از باربری زمینی، باربری ریلی است که توسط قطار یا از طریق خطوط راه آهن در مناطق خشک صورت می‌ گیرد. باربری ریلی هم مزایایی دارد از جمله: سرعت بالا در حمل کالا نسبت به قیمت کم، حمل بار با حجم زیاد در فواصل مختلف و داشتن امنیت مناسب و عدم دخالت زیاد انسان.

باربری هوایی و مزایای آن

به گونه ‌ای از جا به جایی که در آسمان انجام می شود، اطلاق می ‌شود. حمل و نقل هوایی به صورت کلی به دو شکل انسانی و تجاری تقسیم می‌ شود.

 • انسانی: منظور از این نوع حمل و نقل  هوایی جا به جایی خود انسان به همراه کالا های مربوط به آن (فریت بار) است. از هواپیما های معمولی مسافر بری برای انجام این جا به جایی استفاده می شود که یکی از بزرگ ترین آن ‌ها هواپیمای مسافر بری بوئینگ ۷۴۷ است.
 • تجاری: منظور از این نوع حمل و نقل هوایی جا به جایی کالا های تجاری مانند انواع دستگاه ها و قطعات مورد استفاده در صنعت های مختلف (کارگو) است. از هواپیما های غول پیکر برای انجام این کار استفاده می ‌شود که معروف ‌ترین آن ایرباس بلوگا است که به نهنگ سفید معروف شده است.

همان طور که می دانید برادران رایت اولین کسانی بودند که صنعت باربری هوایی را به وجود آوردند و هواپیمای خود را درسال 1903 به پرواز در آوردند. اولین جا به جایی‌ های هوایی از کشور روسیه به ایران بود اما اولین پرواز هواپیمای مسافربری از شرکت‌ هما که به ایران ایر معروف بود، از تهران به بیروت در سال 1343 اتفاق افتاد.

 

باربری دریایی و انواع آن

حمل بار دریایی که از مهم ‌ترین راه‌ های حمل و نقل در طول تاریخ بوده ‌است و همچنین این نوع بار بری برای انسان بسیار مهم است. حدوداً بیشتر از ۹۰ درصد از شرکت‌ های بزرگ صادرات و حمل و نقل های بین المللی خود را از طریق دریا انجام می ‌دهد. در واقع بهینه ترین حمل و نقل برای محیط زیست، حمل و نقل دریایی است.

حمل و نقل از طریق دریا به طور کلی به صورت

داخلی (کشتی‌ های کوچک برای حمل مواد شیمیایی و مواد معدنی در داخل کشور)،

ساحلی (کشتی ‌های نسبتاً بزرگ برای جا به جایی به کشور های نزدیک)،

عمیق (جا به جایی بین قاره ‌ای)،

کشتی‌ های کانتینر بر (کشتی  ‌های غول ‌پیکر برای جا به جایی کالا های خشک درون کانتینر)،

کشتی ‌های فله بر (برای حمل محصولات صنعتی، معدنی و کشاورزی) و

کشتی ‌های تانکر نفتی (برای جا به جایی نفت خام که به شکل خاص طراحی شده‌  اند) تقسیم می شود.

شاید برای تان جالب باشد که بدانید، ایران دارای بیش از ۵۸۰۰ کیلومتر مرز ساحلی، بالای ۸۵ درصد از کالا های صادراتی و وارداتی خود را از طریق دریا انجام می ‌دهد. کشور ایران ۱۱ بندر مهم دارد که یکی از مهم ترین بنادر در آسیا بندر چابهار شناخته شده است.

باربری اینترنتی و مزایای آن

با گسترش اینترنت و ورود کسب و کار های زیاد به فضای اینترنتی، صنعت حمل بار نیز به این سمت و سوی کشیده شد. حمل بار آنلاین رونق گرفت تا میزان بهره ‌وری صنعت حمل و نقل بار  افزایش یابد و خدمات بهتری با سرعت بیشتر به کاربران داده شود.  حمل و نقل بار اینترنتی دارای مزایایی از جمله موارد زیر است:

 • سرعت بالا و زمان کم
 • مقرون به صرفه بودن نسبت به انواع دیگر حمل و نقل
 • امکان آمدن کارگر به همراه بار
 • بدون محدودیت زمانی و مکانی (چه داخلی و چه خارجی مانند: باربری تهران به شهرستان و یا باربری تهران به کشور های دیگر)
 • قابل ردیابی بودن بار ها و امنیت بالا
 • تضمین سلامت بار
 • تیم پشتیبانی قوی
 • محافظت بار در انواع آب و هوا
 • رعایت موارد بهداشتی
 • امکان بررسی نظرات کاربران و رسیدگی به آن‌ ها

اما در مقابل مزایای زیاد حمل و نقل اینترنتی معایبی هم وجود دارد مانند: عدم امکان ارتباط مستقیم با شرکت حمل و نقل بار.

بیمه باربری

پس از نگاهی به انواع باربری های مختلف به نوع بیمه آن می رسیم. بیمه حمل و نقل در واقع بیمه ‌ای است که به موجب آن بیمه گر در قبال دریافت  حق بیمه متعهد می ‌شود که در جا به جایی کالا از نقطه مبدا به نقطه مقصد در اثر وقوع خطرات قید شده در بیمه برای کالای تلف شده و یا خسارت دیده و اگر بیمه گذار هزینه ‌ای را در رابطه با این خطرات متحمل می ‌شود، تمام خسارت ‌ها را جبران کند.

حمل و نقل
حمل و نقل

شرکت  های باربری

شرکت های هستند که مهم ترین وظیفه آن ‌ها حمل و نقل و جا به جایی وسایل و حمل تمامی بار ها به روش‌ های زمینی، هوایی و دریایی است. امروزه وظایف مهمی علاوه بر جا به جایی و حمل و نقل بار بر عهده شرکت ‌های حمل و نقل بار وجود دارد که نقش مهمی را در در تعیین حرفه‌ ای بودن آن شرکت دارد. مانند:

 • کیفیت حمل و نقل بار در تمامی مراحل
 • تضمین سلامت بار
 • سرعت بالای انجام امور با حفظ کیفیت
 • استفاده از روش‌های جدید بسته ‌بندی بار ها
 • هزینه ‌های منعطف
 • ارائه مشاور مناسب جهت تسهیل امور
 • ارائه خدمات باربری مناسب با نیاز و…

 

سخن پایانی

همان طور که قبلاً به آن اشاره کردیم، انسان‌ ها برای جا به جایی بار های خود از حیوانات استفاده می ‌کردند و این پیشرفت علم بود که باعث شد تا به آسانی حمل بار انجام دهند. امروزه افراد برای جا به جایی و حمل بار با شیوه‌ های مختلف از موسسات باربری کمک می‌ گیرند و دیگر مشغله ‌ای برای پیدا کردن کارگر و ماشین ‌های باربر ندارند. شما هم می توانید برای حمل بار در تهران، حمل بار به شهرستان و حمل بار تهران به شهرستان از سایت ما یعنی سایت مولتی رایان کمک بگیرید و با اطمینان خاطر تمامی باربری های خود در تهران، چه باربری شرق تهران، چه باربری شمال تهران، چه باربری غرب تهران و باربری جنوب تهران را انجام دهید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *